PROGRAM
WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. SPORTOWCÓW POLSKICH W TRZEBIELINIE
realizowany w roku szkolnym 2024/2025
Obowiązujące Akty Prawne
- Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami)
- Karta Nauczyciela.
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1.
Program polityki prorodzinnej państwa z dnia 17.11.1998 r.
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia
20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn.zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2017 poz 59),
- Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. (Dz.U.2017 poz 1591),
- Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
- Rozporządzenie MEN w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznej placówki kształcenia praktycznego oraz publicznego ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego (Dz.U.2017 poz 1451 ),
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. , poz. 537).
- Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. 2016 poz.1458 ),
- Ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 2016, poz.1331),
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. 2016 r. poz. 1654, z 2017 r. poz. 773.),
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1390)
- Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
- Rozporządzenie z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015 r. poz. 1249 ).
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022.
- Ustawa z dnia 9 czerwca2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich art. 4
- Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zmieniające dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, której tytuł na mocy tychże zmian otrzymuje brzmienie „o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich” (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
- W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły. Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego.
- Statut Szkoły Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej w Trzebielinie opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski. Treści szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły i wewnątrzszkolnymi zasadami oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo-profilaktyczny obejmuje kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025
- Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
- Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
- Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
- Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
- Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny
2024/ 2025
Program został opracowany na podstawie diagnozy problemów występujących w środowisku szkolnym z uwzględnieniem ewaluacji programu wychowawczo – profilaktycznego 2023/2024. Narzędziem diagnozy były ankiety dla uczniów i rodziców, analiza zachowań uczniów w roku szkolnym 2023/2024 oraz dyskusja z wychowawcami klas i wszystkimi nauczycielami. Program przygotowany został w oparciu o przeprowadzoną diagnozę problemów dotyczących bezpieczeństwo uczniów w Internecie. Celem przeprowadzonej ankiety, analizy zachowań uczniów było uzyskanie informacji na temat bezpieczeństwa uczniów w Internecie.
WYNIKI DIAGNOZY
Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Sieć jest bankiem informacji ze wszystkich dziedzin dostępnym każdemu zainteresowanemu. Jednak z używaniem Internetu wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa, zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom. „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” – to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci. Po drugiej stronie może być pedofil szukający na czatach potencjalnych ofiar, oszust wykorzystujący zaufanie podczas aukcji internetowej, haker włamujący się na nasze konto. Nawet wydawałoby się niepodważalne zalety Internetu nie zawsze bronią się same. Dostępność wszelkiej wiedzy to szczytne hasło, tracące swój sens w obliczu faktycznego braku kontroli nad zamieszczanymi w Internecie treściami. Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Nie należy więc poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wchodząc do Internetu powinniśmy pamiętać o programie antywirusowym i firewallu. W Internecie istnieje wiele potencjalnych zagrożeń, na które narażone jest każde dziecko. W badaniu wzięli udział rodzice (przekazano 120 ankiet, 78 wróciło wypełnionych) i uczniowie (75 uczniów) klas 3-8.
Nastolatkowie korzystają z sieci na co dzień, jednak przede wszystkim w dni wolne od zajęć, o ile w ciągu tygodnia większość z nich spędza w Internecie około dwóch godzin dziennie, to w weekend jest już to znacznie dłuższy czas, ponieważ od 2 do 5 godzin, są i tacy uczniowie, którzy spędzają przy komputerze i przed telefonem większość dnia, a nawet zarywają noce, są i tacy, którzy deklarują, ze mogą spędzać czas w internecie bez żadnych ograniczeń. Niepokojącym jest fakt, że odpowiedzi rodziców nie zawsze pokrywają się z tym, jak odpowiadały dzieci.
Najczęściej miejscem, z którego uczniowie korzystają z Internetu, jest własny pokój. Większość uczniów korzysta z sieci, posługując się komputerem lub telefonem komórkowym – najczęściej w domu, czasem u znajomych. Nie zawsze rodzice mają nad tym kontrolę. Najbardziej popularną czynnością uczniów w Internecie jest oglądanie krótkich filmików. Inną, równie powszechną formą aktywności jest korzystanie z serwisów społecznościowych. Kolejne pozycje wśród form aktywności uczniów w sieci zajmuje przygotowywanie się do zajęć. Z rozmów przeprowadzanych w ramach zajęć wychowawczych i pogadanek z pedagogiem wynika, iż chłopcy bardzo często korzystają z gier komputerowych, również online.
Najistotniejszym ogniwem systemu bezpieczeństwa uczniów w Internecie są ich rodzice. Wiedza rodziców o tym, co ich dzieci robią w Internecie i z czym się spotykają, jest różna. Czasami rodzice rozmawiają z dziećmi na temat bezpieczeństwa online. Oczywiście można zakładać, że kontrola rodzicielska jest na tyle dyskretna, że niezauważalna przez uczniów. Internet jest bardzo wymagającym środowiskiem – zarówno ze względu na swoją różnorodność, jak i nieustanne zmiany. Edukacja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz gotowość z radzeniem sobie z codziennymi problemami funkcjonowania młodych ludzi w sieci wymaga od rodziców i nauczycieli stałego rozwoju i uaktualniania swojej wiedzy.
Aż 84% rodziców uważa, że nadmierne korzystanie z internetu ma negatywny wpływ na zachowanie ich dziecka, rodzice wskazują, ze pod wpływem nadmiernego korzystania z internetu ich dzieci są często nadpobudliwe, przejawiają niewłaściwe postawy społeczne: są agresywne, używają wulgaryzmów, zbyt bardzo ekscytują się wirtualnym światem, ponadto są leniwi, nie chcą się uczyć. Rodzice obawiają się przede wszystkim, że ich dzieci uzależnią się od internetu i gier komputerowych, nawiążą niebezpieczne kontakty, bądź też napotkają nieodpowiednie treści lub będą ofiarami wyłudzeń i oszustw.
90% uczniów twierdzi, ze nie były ofiarami przemocy w internecie, jednak 5 % nie wie, natomiast 5% twierdzi, ze się z przemocą słowną spotkała. 75% uczniów twierdzi, że wie jak bezpiecznie korzystać z internetu.
75% badanych rodziców twierdzi, ze mają założoną dzieciom blokadę rodzicielską, że rozmawiają z dziećmi na temat zagrożeń w sieci i określają warunki i zasady korzystania z sieci, natomiast tylko 40% dzieci twierdzi, ze rozmawiali z rodzicami na ten temat.
Rodzice wskazują, że nauczyciele, wychowawcy prowadzą rozmowy dotyczące jak być bezpiecznym w sieci i jak odpowiednio korzystać z internetu, robią to podczas zajęć np. komputerowych i na godzinach wychowawczych. Rodzice wskazują, iż słuszne było ograniczenie dostępu do korzystania na terenie szkoły z telefonów komórkowych. W szkole odbywają się również pogadanki z policjantami wyjaśniające i omawiające zagrożenia w sieci. Należy w dalszym ciągu kontynuować tego typu działania, ponadto ponad 70% badanych rodziców, którzy oddali wypełnione ankiety sugeruje, aby wprowadzić całkowity zakaz używania telefonów komórkowych na terenie szkoły.
Misja i wizja szkoły.
• Motto i założenia misji szkoły
Misja Szkoły Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie jest oparta na słowach Janusza
Korczaka:
„ Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko trochę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajęło”
Szkoła Podstawowa im. Sportowców Polskich w Trzebielinie jest szkołą:
- w której każdy czuje się bezpiecznie;
- która kształtuje młodego człowieka i wyposaża go w taką wiedzę i kompetencje, które czynią go kreatywnym i wrażliwym członkiem społeczności, w której funkcjonuje;
- której uczniowie potrafią odpowiednio wykorzystać swoją wiedzę i dostosować ją do szybko zmieniającej się rzeczywistości;
- która otwarta jest na propozycje uczniów, rodziców, nauczycieli;
- w której promowany jest zdrowy i aktywny styl życia;
- podatną na innowacje i eksperymenty pedagogiczne;
- ukierunkowaną na indywidualne potrzeby ucznia, jego środowiska rodzinnego i lokalnego;
- w której uczniowie uczą się, żeby żyć wspólnie z innymi;
- w której, zadania dyrektora są tożsame z zadaniami i celami nauczycieli, uczniów i rodziców;
- w której pożądane są międzykulturowe kompetencje dyrektora i nauczycieli;
- w której, każdy się liczy i wszyscy ze sobą współpracują, ponieważ wszystkim na tym zależy.
Wizja szkoły
- Dyrektor tworzy właściwą atmosferę pracy, potrafi organizować pracę szkoły, wspiera nauczycieli w ich pracy, umie rozwiązywać konflikty, jest dobrym gospodarzem szkoły, współpracuje z organem nadzorującym i prowadzącym;
- Panuje życzliwa i bezpieczna atmosfera oparta na kulturze osobistej nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców, wzajemnym szacunku, pomocy i współdziałaniu;
- Wykwalifikowana kadra pedagogiczna stwarza optymalne warunki do rozwoju intelektualnego uczniów, gwarantuje dobre i skuteczne nauczanie, efektywnie przygotowuje do dalszych etapów kształcenia;
- Nauczyciele są konsekwentni, cieszą się autorytetem wśród uczniów i rodziców;
- Zajęcia są prowadzone, aby odkrywać i rozwijać talenty uczniów, nauczyć ich samodzielnego myślenia i wiary we własne siły;
- Szkoła otacza zindywidualizowaną opieką uczniów mających trudności w uczeniu się;
- Młodzi ludzie są przygotowani do funkcjonowania w zintegrowanej Europie;
- Szkoła jest wolna od agresji i nałogów;
- Oferta szkoły jest wzbogacona o nowoczesne metody pracy, a także technologię informatyczną i komunikacyjną;
- Rodzice mają wpływ na planowanie i realizację zadań statutowych szkoły;
- Szkoła i wartość edukacji jest promowana w społeczności lokalnej.
Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.
1. Założenia ogólne.
Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo-profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
- psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
- społecznej- ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
- aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
- współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,
- kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu , a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,
- współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,
- wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
- kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,
- doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów,
- wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,
- kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym,
- przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej,
- wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych,
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
- poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,
- rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,
- kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,
- kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,
- prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej,
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
- dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych,
- udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- przekazanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z
naruszeniem przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.
- Kontynuacja działalności punktu konsultacyjnego i informacyjnego dla rodziców, nauczycieli, wychowawców i uczniów popularyzującego informacje z zakresu profilaktyki związanej z przeciwdziałaniem używaniu wszelkiego rodzaju używek, a także profilaktyki uzależnień od internetu min. od mediów społecznościowych.
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
- wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,
- wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia.
Działania te obejmują w szczególności:
- realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych, rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji, o którym mowa w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii,
- przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
- kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,
- doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych,
- włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, o którym mowa w art. 71b ust. 1b ustawy o systemie oświaty, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.
- Zadania.
Działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
-
- wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
- przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie),
- wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
- rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
- budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
- przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
- przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
- troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.
Zadania profilaktyczne programu to:
-
- zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,
- uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem.
- Cele szczegółowe:
Uczeń naszej szkoły:
-
- jest życzliwy, dostrzega potrzeby drugiego człowieka,
- udziela pomocy rówieśnikom,
- szanuje ludzi i respektuje ich prawa,
- jest tolerancyjny wobec drugiego człowieka;
- jest odpowiedzialny,
- potrafi rozwiązywać konflikty,
- potrafi sobie radzić z trudnymi uczuciami (złość, gniew, strach),
- jest asertywny,
- potrafi komunikować się z innymi, dyskutować, bronić i uzasadniać własny punkt widzenia,
- godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,
- kieruje się miłością do Ojczyzny, poszanowaniem dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na kultury Europy i świata,
- czuje się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym,
- odróżnia dobro od zła,
- dba o higienę osobistą, estetykę ubioru, pomieszczeń,
- może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, być kreatywnym.
Model absolwenta
Absolwent szkoły:
-
- jest dobrze przygotowany do nauki w szkole ponadpodstawowej,
- posiada umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy w codziennym życiu oraz stara się problemy rozwiązywać w sposób twórczy,
- sprawnie komunikuje się w języku polskim, korzysta ze źródeł książkowych oraz multimedialnych, swobodnie wyraża swoje myśli i przeżycia,
- rozwija zainteresowanie otaczającym go światem,
- posługuje się na poziomie podstawowym technologią informatyczną,
- jest przygotowany do odbioru różnych form kultury,
- potrafi dokonać samooceny,
- rozróżnia dobre i złe zachowania, w swoim postępowaniu kieruje się normami,
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
- charakteryzuje się wrażliwością sumiennością i uporem w dążeniu do wyznaczonego celu,
- potrafi wybrać bezpieczną i zdrową drogę swojego rozwoju,
- okazuje życzliwości i szacunek innym ludziom,
- potrafi działać w grupie,
- umie wyrażać swoje poglądy, dążenia,
- Zadania i obowiązki podmiotów realizujących program.
Dyrektor szkoły:
- stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
- stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
- współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
- nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły, 8. nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
Rada pedagogiczna:
-
- pedagog z pomocą rady pedagogicznej opracowuje projekt programu wychowawczo profilaktycznego, który uchwalany jest w porozumieniu z Radą Rodziców,
- uczestniczy w realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego,
- uczestniczy w ewaluacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
Nauczyciele:
- współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
- reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
- przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
- rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
- wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia,
Wychowawcy klas:
- diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,
- rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,
- na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
- przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
- zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
- są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
- oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami, 8. współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
- wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
- rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
- dbają o dobre relacje uczniów w klasie,
- podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
- podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych.
Pedagog szkolny/ psycholog
- diagnozuje środowisko wychowawcze,
- zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
- współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,
- zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
- współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
- współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologicznopedagogiczną,
- współpracuje z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży.
Pedagog specjalny:
Do zadań pedagoga specjalnego należy w szczególności:
- współpraca z nauczycielami lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:
- rekomendowaniu dyrektorowi do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły oraz dostępności, o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególny
- prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły,
- rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
- określaniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;
- współpraca z zespołem, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy, w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły,
- udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem,
- dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych,
- doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów;
- udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom;
- współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami,
- przedstawianie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli
szkoły w zakresie zadań określonych w pkt 1–5.
Logopeda:
Do zadań logopedy w szkole należy w szczególności:
- diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
- prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń; podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w: a. rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki, b. udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- prowadzenie dokumentacji pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Doradca zawodowy:
Do zadań doradcy zawodowego należy w szczególności:
- systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
- gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia;
- prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;
- koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę;
- współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- opracowanie systemu doradztwa zawodowego w szkole;
- prowadzenie zajęć edukacyjnych zgodnie z planem zajęć;
- prowadzenie dokumentacji zajęć, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Specjaliści zatrudnieni w szkole w trakcie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły prowadzą porady i konsultacje związane ze zgłaszanymi przez rodziców i uczniów problemami przy pomocy dostępnych narzędzi komunikacji elektronicznej.
Samorząd uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
- uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
- współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
- prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących,
5 .reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
6. propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji, dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję, podejmuje działania z zakresu wolontariatu.
Instytucje pozaszkolne współpracujące przy realizacji programu:
- Jednostki samorządu terytorialnego (Urząd Gminy w Trzebielinie, GOPS w Trzebielinie, GKRPA w Trzebielinie)
- Poradnie psychologiczno – pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne,
- Placówki doskonalenia nauczycieli,
- Podmioty realizujące świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej opieki medycznej i zdrowotnej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
- Wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno- epidemiologiczne,
- Policja, Sąd Rodzinny, lokalni pracodawcy, a także podmioty, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, oraz podmiotami, o których mowa w art. 2a ustawy o systemie oświaty, w szczególności przy opracowaniu diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym czynników chroniących oraz czynników ryzyka,
- Nadleśnictwo Trzebielino, Ochotnicza.
- Straż Pożarna.
- Biblioteka – Gminne Centrum Kultury w Trzebielinie.
Rodzice:
-
- współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny,
- uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
- uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
- zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
- współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
- rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną program wychowawczo profilaktyczny szkoły.
Udział uczniów w obchodach rocznic wydarzeń historycznych, w świętach państwowych i uroczystościach szkolnych zapisana jest w Planie Pracy Szkoły na rok szkolny 2024/2025.
Szkolny program wychowawczo – profilaktyczny na rok szkolny
2024 /2025
Treści i działania poza ramowym planem pracy o charakterze wychowawczo – profilaktycznym dla uczniów klas I – III
Zadania o charakterze
wychowawczo- profilaktycznym
Sposoby realizacji zadań
Wzajemne poznanie się.
- Uczniowie biorą udział w zabawach integrujących grupę lub zespół klasowy.
- Udział w uroczystościach klasowych i szkolnych.
- Wycieczki szkolne.
- Spektakle teatralne, seanse filmowe
Tworzenie warunków rozwoju indywidualnych zainteresowań i predyspozycji
1.Prowadzenie kół zainteresowań, dodatkowych zajęć sportowych, świetlicowych.
- Indywidualna praca z uczniem wybitnie uzdolnionym - przygotowanie go do konkursów.
- Organizacja i uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach szkolnych i pozaszkolnych.
Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych.
1. Uczniowie stosują formy dobrego zachowania w szkole.
- Biorą udział w imprezach kulturalnych,
- Poznają zasady przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej,
- Rozwijanie świadomości dzieci na temat zachowania się w sytuacjach kryzysowych
(np. pogadanki, rozmowy indywidualne, spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej)
Przeciwdziałanie agresji i przemocy.
- Kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji, rozwiązywania konfliktów radzenia sobie z trudnymi emocjami(warsztaty), pogadanki, rozmowy indywidualne z nauczycielem/pedagogiem/psychologiem, rozmowy z rodzicami)
- Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań.
Bezpieczeństwo.
1. Zapoznanie uczniów z regulaminami funkcjonującymi na terenie Szkoły 2.Organizacja pogadanek, zajęć warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa.
- Współpraca w zakresie bezpieczeństwa z Policją, Strażą Pożarną.
- Zapoznanie uczniów z telefonami alarmowymi, z zasadami pierwszej pomocy (warsztaty, pogadanki)
- Zapoznanie z zasadami korzystania ze sprzętów będących na wyposażeniu pracowni.
Wdrażanie ucznia do samodzielności.
1.Uczestnictwo w pogadankach dotyczących samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i pracy na lekcji.
- Samodzielne korzystanie z biblioteki szkolnej - uczniowie poznają zasoby i zachęcani są do czytelnictwa.
- Uczenie się samodzielności w: czasie spożywania posiłków w stołówce szkolnej, podczas pobytu w świetlicy szkolnej i właściwego zachowania w szatni.
Tolerancja dla inności. Prawa dziecka.
- Zapoznanie z prawami dziecka wynikającymi z Konwencji o Prawach Dziecka.
- Poznanie obowiązków ucznia.
- Uświadomienie dzieciom, do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc.
- Uczestniczenie w pogadankach na temat tolerancji szacunku dla drugiego człowieka.
- Kształtowanie postaw tolerancji i empatii wobec uczniów pochodzących z innych krajów.
Dbałość o dobry klimat w szkole.
1. Obserwacja samopoczucia ucznia w szkole.
- Diagnozowanie funkcjonowania ucznia w grupie rówieśniczej.
- Współpraca z Małym i Dużym Samorządem Uczniowskim
Kształtowanie postaw obywatelsko – patriotycznych.
1.Uczniowie kultywują tradycje związane z najbliższą okolicą, krajem.
2. Poznają symbole narodowe i europejskie.
3.Uczestniczą w uroczystościach o charakterze szkolnym i państwowym.
Przygotowanie uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy.
1.Nauczanie informatyki od I klasy.
2.Uczestniczenie w spektaklach teatralnych, filmowych i muzycznych
3.Korzystanie z różnorodnych źródeł informacji.
- Współpraca z Nadleśnictwem Trzebielino, z Biblioteką – Gminne Centrum Kultury.
- Zajęcia dla dzieci z udzielania Pierwszej
Pomocy Przedmedycznej
Propagowanie zdrowego stylu życia.
- Praca na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w inicjatywach działających w szkole.
- Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych.
- Realizacja programów promujących zdrowe odżywianie.
- Kształcenie i wzmacnianie norm przeciwnych nadużywaniu telefonów komórkowych, internetu, paleniu oraz piciu alkoholu wśród najmłodszych poprzez pogadanki i zajęcia warsztatowe.
- Wdrażanie informacji o higienie ciała, racjonalnym odżywianiu się. 6. Rozwijanie sprawności fizycznej szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego.
- Dbałość o czystość, ład i estetykę otoczenia.
- higiena i dezynfekcja – higieniczne mycie rąk / jak skutecznie myć ręce?/ mycie rąk przed posiłkami/ pogadanki o chorobach brudnych rąk/ przenoszenie wirusów
- Organizacja konkursów wiedzy, plastycznych dotyczących promocji zdrowia.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki uzależnień w formie szkoleń i kursów.
Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami w kontaktach z rówieśnikami.
1.Organizacja zajęć:
- dydaktyczno – wyrównawczych,
- logopedycznych, - rewalidacyjnych, - korekcyjno-kompensacyjnych, - profilaktycznych.
2. Indywidualne rozmowy z pedagogiem / psychologiem 3.Współpraca z poradnią psychologiczno – pedagogiczną.
4. Współpraca z rodzicami i wychowawcami.
Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
- Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią.
- Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami.
- Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem.
- Konsultacje dla rodziców.
- Podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie rozwiązywania trudności lub eliminowania zagrożeń.
- Zapoznanie rodziców ze Statutem Szkoły, regulaminami i programami.
- Udostępnianie wykazu instytucji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo np. w radach szkoleniowych, kursach i szkoleniach.
Treści i działania poza ramowym planem pracy o charakterze wychowawczo – profilaktycznym dla uczniów klas IV – VIII
Integracja i bezpieczeństwo
Zadania szczegółowe
Uczeń zna, wie, potrafi....
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
1. Kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec innych
- rozumie prawo do
odmienności kulturowej,
religijnej,
- jest tolerancyjny wobec uczniów pochodzących z innych krajów 3) nie wartościuje ludzi na lepszych i gorszych, 3) szanuje odmienne obyczaje, 4) dostrzega potrzeby własne i innych 5) potrafi zrozumieć rówieśników, kolegów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi i społecznymi
- Pogadanki na lekcjach wychowawczych
- Zajęcia z uczniami na temat Zespołu Aspergera/ Dzień Autyzmu/
- Organizowanie zajęć integracyjnych, klasowych, 4.
Organizowanie pomocy
koleżeńskiej, 5. Przedstawienia edukacyjno- profilaktyczne,
6. Akcje charytatywne organizowane wg. potrzeb.
Wychowawcy klas, pedagog, pedagog specjalny, psycholog, SU, Wolontariat
Według kalendarza imprez i planu pracy
2. Kształtowanie postaw odpowiada- jących przyjętym normom
1)zna prawa i obowiązki, 2)szanuje kolegów i dorosłych,
- potrafi
komunikować się z innymi,
- zachowuje się
kulturalnie i z godnością,
1.Ćwiczenia w posługiwaniu się komunikatami typu JA.
2.Wdrożenie do używania form grzecznościowych i kulturalnego zachowania.
Wszyscy
nauczyciele,
wychowawcy
klas
Cały rok
3. Negocjacyjne rozwiązywanie konfliktów
1) argumentuje swoje zdanie i potrafi przyjąć słuszne argumenty, 2) dostrzega wartości pokojowego rozwiązywania
1. Wdrożenie do kultury rozmowy i dyskusji na wszystkich lekcjach; 2. Zawieranie kontraktów klasowych i odwoływanie się do tych zapisów,
3. Wybory do SU (debata, działalność SU)
Wszyscy
nauczyciele,
wychowawcy klas, pedagog, pedagog specjalny, psycholog opiekun SU
Cały rok
4. Kształtowanie odpowiedzialności za siebie i innych
1) zna i przestrzega zapisów statutu i szkolnych
regulaminów, 2) zna
zasady oceniania zachowania
( punktowy system)
3) bierze odpowiedzialność za własne postępowanie, 4) wspiera słabszych, 5) ostrzega o niebezpieczeństwie, 6) udziela pierwszej pomocy (powiadamia dorosłych o zdarzeniu), 7) zachowuje ostrożność w stosunku do obcych osób i nieznanych zwierząt, 8) zna podstawowe przepisy ruchu drogowego.
1. Zapoznanie się ze szkolnymi regulaminami. 2. Zapoznanie z planem ewakuacji szkoły, sygnałami alarmowymi, instrukcja zachowania w razie ewakuacji.
3.Pogadanki, dyskusje, scenki sytuacyjne, film,
4. Zapoznanie z przepisami ruchu drogowego.
5.Zajęcia dla dzieci i młodzieży z Pierwszej
Pomocy Przedmedycznej.
Nauczyciele przedmiotów, wychowawcy
klas, nauczyciel
techniki
Nauczyciele techniki. EDB, wychowawcy.
Zdrowy styl życia
Zadania szczegółowe
Uczeń zna, wie, potrafi....
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
1. Dbanie o higienę osobistą i higienę otoczenia
1) dba o czysty schludny wygląd higienę ciała i otoczenia i warsztatu pracy.
1. Przypomnienie zapisu statutu, w tym WZO. 2. Wykazanie wpływu właściwej higieny na zdrowie.
3. Lekcje
wychowawcze o tematyce – higiena osobista.
Wychowawcy, nauczyciele przyrody/
biologii
Wychowawcy, nauczyciele
Cały rok
5. Higiena i dezynfekcja: – higieniczne mycie rąk,
- mycie rąk przed posiłkami,
- pogadanki o chorobach brudnych
rąk,
2. Promowanie zdrowego stylu życia
1) zna znaczenie wypoczynku czynnego dla zachowania sprawności fizycznej, 2) potrafi właściwie rozplanować naukę i wypoczynek, 3) zdrowo i regularnie się odżywia, 4)zna niekorzystny wpływ „fast foodów”. 5) umiejętnie wykorzystuje internetu i telefon
komórkowy
1.Pogadanki na temat zdrowego stylu życia. 2.Zachęcanie do aktywności fizycznej. 3.Zajęcia w ramach przyrody/ biologii np.
sporządzanie jadłospisów,
- Organizowanie i udział w zawodach sportowych. 5. Uczestnictwo w
Gminnych Teatrach Profilaktycznych organizowanych przez
GKRPA w
Trzebielinie.
- Kształtowanie umiejętnego wykorzystania internetu, korzystania z telefonów komórkowych
Wychowawcy,
pedagog szkolny i
specjalny, nauczyciel przyrody/
biologii
3. Uświadomienie konieczności ochrony środowiska naturalnego
1) potrafi wskazać przyczyny i skutki
zanieczyszczeń, 2) dostrzega wpływ zanieczyszczeń na stan środowiska i zdrowotność organizmów żywych, 3) szanuje wszystkie elementy przyrody,
1. Pogadanki w ramach obowiązkowych i dodatkowych zajęć. 2. Wycieczki po okolicy, spacery edukacyjne na lekcjach przedmiotowych i wychowawczych
(integracja społeczności szkolnej) 3. Oglądanie filmów tematycznych.
- Organizowanie konkursów wiedzy.
- Organizowanie akcji sprzątania świata wspólnie z Urzędem
Gminy i Nadleśnictwem Trzebielino.
- Zajęcia prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Trzebielino.
Wychowawcy, nauczyciele przyrody/biologii chemii, geografii i inni nauczyciele
Wg planów pracy zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych/ pozaszkolnych
Kultura i tradycja
Zadania szczegółowe
Uczeń zna, wie, potrafi....
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin
realizacji
1. Poznawanie kultury i tradycji własnego regionu, innych regionów Polski i krajów UE
1) uczestniczy w uroczystościach szkolnych, 2) zna symbole narodowe, 3) zna i odwiedza miejsca pamięci narodowej,
4) współtworzy tradycje szkoły, 5) uczestniczy w zajęciach pozaszkolnych
1.Organizowanie uroczystości klasowych i szkolnych.
2.Organizowanie rajdów i wycieczek.
2.Odkrywanie i promowanie zwyczajów, tradycji, historii regionu,
3. Organizowanie konkursów wiedzowych i artystycznych,
Wychowawcy, nauczyciele,
nauczyciel Wos
Cały rok
2. Uczestnictwo w życiu kulturalnym
- korzysta z dostępnych dóbr
kultury,
- potrafi podjąć dyskusję, wyrazić własne poglądy, opinie,
- identyfikuje się ze swoją miejscowością, regionem, krajem, 4) odczuwa dumę z dorobku kulturowego swojego kraju, 5) współtworzy i promuje nowe tradycje.
1.Organizowanie wyjazdów do kina, teatru.
2.Gromadzenie zbiorów
zdjęć w formie elektronicznej na facebooku i na stronie internetowej szkoły.
3 Uczestnictwo w
Gminnych Dożynkach i innych gminnych imprezach kulturalnych. 5.Współpraca z Biblioteką Gminnym Centrum Kultury w Trzebielinie
Przekazywanie informacji o wydarzeniach kulturalnych oraz informacji związanych z działalnością biblioteki (konkursy, warsztaty wycieczki) , a także wspieranie działalności biblioteki poprzez angażowanie uczniów w aktywne uczestnictwo.
Wychowawcy, nauczyciele
Cały rok
Organizacja czasu wolnego
Zadania szczegółowe
Uczeń zna, wie, potrafi....
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
1. Rozwijanie zainteresowań turystyczno- krajoznawczych
1) uczestniczy w rajdach, wycieczkach, 2) współtworzy trasę i program zajęć pozaszkolnych, 3) planuje program pobytu 4) rozwija posiadaną wiedzę, pożytecznie spędza czas,
- poznaje walory turystyczno- krajoznawcze
Polski i regionu,
- potrafi współpracować i przebywać w grupie.
1. Organizowanie rajdów, wycieczek,
2.Wspólne planowanie, opracowywanie tras i programów.
Wychowawcy
klas, nauczyciele
przedmiotów
Cały rok
2. Rozwijanie zdolności organizacyjnych
- uczestniczy w organizacji różnych przedsięwzięć, konkursów, działań szkolnych, klasowych
- udział w
Szkolnym Kole
Wolontariatu
3)działalność
Samorządu
Uczniowskiego 4)aktywnie uczestniczy w Młodzieżowej
Radzie Gminy
1.Wspólne planowanie, przygotowanie, organizowanie
i aktywne uczestnictwo w konkursach, przedsięwzięciach szkolnych, klasowych, akcjach charytatywnych’ 2. Organizowanie
działań
Samorządu
Uczniowskiego 3.Propagowanie wiadomości dotyczących działalności
Młodzieżowej Rady
Gminy
Wychowawcy,
inni nauczyciele, opiekun Szkolnego
Koła Wolontariatu, opiekunowie Samorządu
Uczniowskiego
Cały rok
3. Wdrażanie do poszukiwania ciekawych form spędzania wolnego czasu poza szkołą
- wartościuje różne formy spędzania wolnego czasu,
- wzbogaca swoją dotychczasową wiedzę,
- rozszerza swoje zainteresowania, 4) uczy się przebywania w grupie i współpracy.
1. Opracowywanie ciekawych form spędzania czasu wolnego, uwzględniając propozycje uczniów, 2. Zachęcanie do czytania.
3. Organizacja zajęć dodatkowych dostosowanych do zainteresowań uczniów.
Wychowawcy,
inni nauczyciele, nauczyciel bibliotekarz
Cały rok
Orientacja zawodowa
Zadania szczegółowe
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin
realizacji
1. Diagnozowanie zapotrzebowania poszczególnych uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia kariery zawodowej
Dla uczniów objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną
oraz uczniów zainteresowanych pomocą
Doradca zawodowy
Na bieżąco
2. Prowadzenie
indywidualnych konsultacji dla młodzieży i rodziców
Doradca zawodowy
Według potrzeb
3.Udostępnienie bazy informacyjnej dotyczącej przyszłej edukacji i pracy zawodowej
Doradca zawodowy
Według potrzeb – W ramach godzin
pedagoga
4. Prowadzenie zajęć przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli
zawodowej
Indywidualnie dla uczniów objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną oraz warsztatowo w klasach VII, VIII.
Lekcje wychowawcze z preorientacji zawodowej w klasach 4-8
Doradca
zawodowy
Wychowawcy
klas
Klasa VII ,VIII-
20 godzin/rok
5. Omówienie dokumentacji i kryteriów (logowanie internetowe) przyjęć uczniów klasy VIII do szkół ponadpodstawowych
Doradca zawodowy
Maj - 2025r.
6. Informowanie o organizowanych
„Otwartych Dniach Szkół Ponadpodstawowych”
Doradca zawodowy
W zależności od możliwości i potrzeb uczniów
7. Udział uczniów klasy
VIII w Targach
Edukacyjnych Szkół Ponadpodstawowych oraz udział w Targach Edukacji i Pracy organizowanych przez
Urząd Powiatowy w
Bytowie
Organizacja udziału w targach
Doradca zawodowy, wychowawca
klasy VIII
Wg ustalonego terminu kwiecień
2025
8. Sprawozdanie z planowanych i zrealizowanych zadań
Doradca zawodowy
Rada pedagogiczna – koniec roku szkolnego
10. Udział doradcy zawodowego w Powiatowej Sieci Doradców
Edukacyjno- Zawodowych
Spotkanie doradców w celu wymiany doświadczeń, szukania wspólnych rozwiązań oraz ujednolicenia działań doradczych
Doradca zawodowy
Raz na kwartał
Samorządność
Zadania szczegółowe
Uczeń zna, wie, potrafi....
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Termin
realizacji
1. Poznawanie zasad wyborczych
1) zna procedurę wyborów,
2)czynnie
uczestniczy w wyborach,
3) głosuje i bierze odpowiedzialność za swoja decyzję, 4) uczy się demokracji
- Opracowanie czytelnych regulaminów SU.
- Zapoznanie uczniów z ordynacją wyborczą.
3.Wspólne przygotowanie wyborów debaty. 4. Podsumowanie
Opiekun SU, uczniowie
Wrzesień/ październik
2024
wyników wyborów i ich ocena.
2.Współuczestniczenie w planowaniu pracy
SU
1) zgłasza własne propozycje, 2) argumentuje
własne zdanie,
3)
deklaruje pomoc w realizacji
4) dostrzega swój wpływ na sprawy
szkoły
Zaproszenie wszystkich uczniów do składania propozycji planu pracy (następnie ustalenie
najważniejszych i realnych zadań).
Opiekun SU, uczniowie
Październik
2024
3. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za realizacje zaplanowanych działań
1) współpracuje dla osiągnięcia celu, 2) dostrzega
potrzebę kompromisowych rozwiązań, 3) rozdziela zadania, planuje czas realizacji zadań, przewiduje efekty, 4) uczy się samodzielności i
odpowie- działalności za realizację powierzonego zadania,
5) uczy cieszyć się z sukcesu i godzić z porażką.
1.Nadzorowanie pracy uczniów z nastawieniem na dużą ich samodzielność.
2.Praca i zajęcia metodą
projektu z różnych
przedmiotów
Nauczyciele, rodzice,
wychowawcy,
opiekun SU
Cały rok
Profilaktyka
Zadania szczegółowe
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin
realizacji
Uwagi
1. Profilaktyka dydaktyczno- wychowawcza
1. Diagnozowanie sytuacji dydaktyczno- wychowawczej uczniów.
Wychowawcy, pedagog , pedagog specjalny
Na bieżąco
2.Zorganizowanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
Dyrektor, wychowawcy, pedagog, pedagog specjalny, psycholog
Wrzesień/ październik 2024
- Wspieranie uczniów podczas przygotowywania się do lekcji na świetlicy szkolnej.
- Informowanie rodziców o formach i rodzajach pomocy oferowanej przez szkołę i instytucje wspierające
Opiekunowie
świetlicy
Wychowawcy, pedagog, pedagog specjalny
Na bieżąco
.
2. Zapewnienie bezpieczeństwa w czasie zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz w drodze do szkoły
1. Kontrola osób wchodzących na teren szkoły (legitymowanie, kierowanie w celu załatwienia sprawy)
Pracownicy szkoły, nauczyciele dyżurujący
Cały rok
2. Dyżury nauczycieli w czasie przerw międzylekcyjnych oraz kontrola zachowań uczniów w czasie przerw.
Dyrektor, nauczyciele
Cały rok według harmono- gramu dyżurów
3. Nadzorowanie uczniów podczas odjazdów do domu
Nauczyciele, pracownicy szkoły, Opiekunowie w autobusach szkolnych
Cały rok wg harmonogra - mu dyżurów
4.Szkolenia i egzaminy na kartę rowerową
Nauczyciel techniki, wychowania
fizycznego
Wg planu
5. Spotkania z Policją
Wychowawcy, pedagog szkolny, oddziały klas 1-3, 4-
8 szkoły podstawowej
Według uzgodnień z
Policją
6. Zapoznanie z regulaminami pracowni oraz zachowania w szkole i w drodze do szkoły.
Wychowawcy,
nauczyciele
Wrzesień 2024 oraz na bieżąco wg.
potzreb
7.Lekcje wychowawcze na temat bezpiecznych zabaw przy uwzględnieniu zmian w przepisach BHP.
8. Udzielanie pierwszej pomocy w klasach IV - VIII
Wychowawcy klas , Nauczyciel EDB
Cały rok
3. Rozwijanie umiejętności
społecznych
Integracja społeczności
szkolnej
/przeciwdziałanie agresji, także słownej w mediach społecznościowych/
1.Dążenie do integracji dzieci i młodzieży w poszczególnych oddziałach,
2.Lekcje wychowawcze, pogadanki w oddziałach na temat: a)skuteczna i poprawna komunikacja,
b)zachowanie w trudnych społecznie sytuacjach,
- Wprowadzenie spacerów
edukacyjnych (lekcje przedmiotowe) czyli wspólne wychodzenie z całą klasą, które połączą cele edukacyjne i integracyjne.
- Eliminowanie negatywnego
Wychowawcy
klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, pedagog
Cały rok, według potrzeb
wpływu niektórych grup społecznych.
4. Kształtowanie postaw społecznych.
4. Rozwój
osobowości
/ przeciwdziałanie agresji, także słownej
w mediach społecznościowych /
1. Pogadanki na temat postaw życiowych opartych na szacunku do siebie, poczuciu własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa.
Wychowawcy, pedagog / psycholog
Na bieżąco
5. Dbanie o zdrowie i
rozwój fizyczny
1.Pogadanki na temat higieny osobistej.
2.Rozmowy o zdrowiu na podstawie filmów edukacyjnych.
3.Zwracanie uwagi na prawidłowe siedzenie uczniów podczas zajęć.
4.Rozmowy o zdrowiu na podstawie filmów edukacyjnych.
5. Analizowanie czynników chorobotwórczych wywołujących choroby zakaźne.
6.Szczepienia przeciw HPV. Otaczają nas patogeny dlaczego są groźne. Jak rozmawiać z nastolatkiem o szczepieniach. 7. Rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
Wychowawcy, nauczyciele przyrody, biologii,
pedagog szkolny
Według planu pracy
6. Sport i turystyka jako formy wypoczynku czynnego
1.Wdrożenie do poznania regionu
i kraju,
2.Poznawanie własnego regionu pod względem historycznym, geograficznym, przyrodniczym i etnograficznym w trakcie wycieczek dydaktycznych i poznawczych.
3.Poznawanie walorów rezerwatów i pomników przyrody w gminie Trzebielino.
- Plenerowe gry, turnieje sportowe
- Rajdy piesze i rowerowe
Wychowawcy
klas, nauczyciele przyrody, biologii, W-F , opiekunowie rajdów (współpraca z
Nadleśnictwem
Trzebielino i
Biblioteką –
Gminnym Centrum
Kultury)
Wg planu
pracy
Na lekcjach przyrody, biologii, geografii, W-F, zajęciach z języka kaszubskiego
7. Uświadomienie negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie
1. Przeprowadzenie pogadanki na lekcji wychowawczej na temat szkodliwości palenia papierosów. 2. Zorganizowanie spotkania z rodzicami w przypadku stwierdzenia w szkole zjawiska palenia papierosów,
3. Udział w konkursach o
tematyce profilaktycznej.
3.Udział w gminnym przeglądzie profilaktycznych form artystycznych. 6. Zajęcia z pedagogiem
Pedagog,
wychowawcy,
Wg planu pracy, wg potrzeb
8. Uświadomienie zagrożeń dla zdrowia, wynikających z zażywania narkotyków
- Lekcja wychowawcza na temat szkodliwości narkotyków, dopalaczy oraz zagrożenia zarażenia się wirusem HIV
- Udział w gminnym przeglądzie profilaktycznych form artystycznych.
- Spotkanie z policjantem
- Zajęcia z pedagogiem.
Wychowawcy,
pedagog
Wg planu pracy, wg potrzeb w oddziałach IV- VIII
9. Uświadamianie uczniom zagrożeń zdrowotnych i szkód społecznych, wynikających z picia alkoholu
1. Przeprowadzenie pogadanek na lekcjach wychowawczych na temat skutków indywidualnych i społecznych nadużywania alkoholu. 2. Udział w gminnych teatrach profilaktycznych.
3. Zajęcia z pedagogiem.
Pedagog, pedagog
specjalny, psycholog, wychowawcy
Wg potrzeb
10. Zapobieganie przemocy i agresji wśród uczniów, także agresji słownej w mediach społecznościowych
1.Edukacja na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.
2.Zaznajomienie uczniów z
Konwencja Praw Dziecka,
3.Współpraca z Policją, Sądem
Rodzinnym, Kuratorami Sądowymi. 4.Kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji , rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie z trudnymi emocjami – pogadanki, zajęcia z pedagogiem. 5.Lekcje wychowawcze na temat wyśmiewania , wyzywania
( agresja psychiczna)
6.Zajęcia integrujące zespół klasowy / przeciwdziałanie agresji wśród rówieśników/
Pedagog ze współpracy z Policją,
wychowawcy,
Zespół
Interdyscyplinarny w gminie Trzebielino Współpraca z
wychowawcami
wychowawcy
Wg potrzeb
11.
Uświadamianie zagrożeń wynikających z nadużywania mediów
elektronicznych - e – uzależnienia Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych
1. Przeprowadzenie zajęć wychowawczych na temat e – uzależnień.
Przeprowadzenie lekcji wychowawczych na temat cyberprzemocy, hejtu, e-papierosów 2. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w
Internecie.
Wychowawcy,
pedagog oraz na
lekcjach
informatyki
Wg potrzeb
12. Zapobieganie wagarom i używaniu przez uczniów wulgaryzmów
- Przeprowadzenie rozmów z uczniami i rodzicami na temat wagarowania.
- Informowanie rodziców o nieusprawiedliwionych nieobecnościach ucznia.
- Przeprowadzanie pogadanek na lekcjach wychowawczych na temat „savoir-vivre”.
Wychowawcy,
pedagog,
nauczyciele
Na bieżąco
13. Wspieranie uczniów i rodziców
1. Przekazywanie informacji rodzicom o instytucjach wspierających.
2, Spotkania z rodzicami
/grupowe, indywidualne/ 3. Warsztaty dla rodziców. 4. Zorganizowanie opieki świetlicowej dla uczniów pracujących rodziców oczekujących na zajęcia lub odjazd do domu.
Wychowawcy klas, dyrektor, pedagodzy, psycholog, nauczyciele,
opiekunowie
świetlic
Cały rok
Ewaluacja programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.
Przebieg pracy wychowawczo - profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie (np. ankiety, rozmowy, konsultacje indywidualne i grupowe, ewaluacja podejmowanych działań, analiza wniosków). Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i stanowią podstawę do planowania zamierzeń wychowawczo-profilaktycznych w kolejnym roku szkolnym.
Zatwierdzenie programu
Program jest zapisem swoistych oczekiwań i przewidywań dotyczących efektów wychowania szkolnego. Nie jest dokumentem zamkniętym, może ulec zmianom wraz ze zmieniającą się rzeczywistością wychowawczą szkoły.
Program będzie poddany ewaluacji na zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Zatwierdzony w porozumieniu z Radą Rodziców w dniu 30.09.2024 r.
Do pobrania : program_wychowawczo_profilaktyczny